Середа, 23.09.2020, 02:11
Вітаю Вас Гість | RSS

Кунцівська школа    
ВІРТУАЛЬНИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Уроки » 1-4 класи

У місті Лексикології
[ Викачати з сервера (49.0 Kb) ] 27.07.2020, 09:03
Урок-мандрівка

У місті Лексикології
(Урок-мандрівка)

Автор: А.М. Боворовська


ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Урок-казка

Тема. Слова, протилежні за значенням. Спостереження за роллю антонімів у тексті.

Мета. На матеріалі уроку закріпити тему «Слова. Значення слова», розширити знання учнів про слово з протилежним значенням, їх роль у тексті; розвивати вміння правильно вживати дані слова у мові, розвивати словник, мову учнів; виховувати інтерес і любов до мови.

Обладнання. Індивідуальні картки, предметні малюнки, таблиці до теми уроку.


Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

  • 1. Вітання вчителя та учнів.

Добрий день! В добрий час!
Рада діти бачить вас.
І сама до вас прийшла,
І гостей вам привела.

  • 2. Девіз уроку.

Я — школяр.

Я — особистість творча.

Я — думаю, замислююсь.

Я — аналізую, висловлюю свої думки, судження.

Я — хочу знати.

  • 3. Загадка.

Без неї жити неможливо,
Для всіх людей вона важлива,
Без неї пісні не співати,
Без неї й слова не сказати.
(Мова)

  • 4. Поетична хвилинка.

1-й учень.

Велична, щедра і прекрасна.
Прозора й чиста, як гірська вода.
Це українська мова барвінкова.
Така багата і вічно молода.

2-й учень.

Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча.
Дивна, радісна, співуча.

1-й учень.

Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна.
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова, українська рідна мова.

  • 5. Слово вчителя про мову.</p>

Наша мова — безмежний океан слів довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних. Слова в ній, мов кольорові камінці, які недостатньо тільки назбирати. Треба ще вміти викладати візерунки з них. Щоб розібратися в цій незліченній кількості слів, вчені вирішили погрупувати слова. А на які групи дізнаємось, виконуючи завдання уроку.

II. Перевірка знань учнів.

— Яку велику тему ми вивчаємо на уроках рідної мови?

— Які слова ми чуємо і вживаємо у нашій мові нам розкаже...

Слова, слова, вони в собі всі різні —
Тривожні й тихі, радісні й сумні.
Є терпеливі, е жорстокі й грізні,
Лукаві й чесні, мудрі і смішні.

  • 1. Оголошення теми, мети уроку.

— Сьогодні на уроці ми вирушаємо у мандрівку в місто «Лексикології». Закріпимо набуті знання з теми «Слово. Значення слова». Нагадаємо і розширимо знання про слова протилежні за значенням, будемо виховувати любов до мови.

  • 2. Робота в зошитах.

а) Правило.

Зошит свій я відкриваю,
Вірно я його кладу.
Ручку я ось так тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я берусь.

б) Число, класна робота.

в) Завдання до хвилинки каліграфії.

— Які тварини заховались у словах «колиска», «коровай», «Китай», «королева»?

— Що спільного у написані цих слів?

— Характеристика звука [к].

г) Хвилинка каліграфії.

Кк кл кра оке країна

  • 3. Робота біля дошки в парах.

До слів «мужній», «рум’яний», «холодний» дібрати слова в прямому і переносному значенні.

хлопець

хлопчик

день

дуб

пиріг

погляд


— Отже, зупинка №1 по місту «Пряме і переносне значення слів».

— Які значення можуть мати слова? (Пряме і переносне)

  • 4. Робота в зошитах.

а) Наступна зупинка №2 «Багатозначні слова».

— Записати слова, що мають кілька значень. (Гребінець, коса, язик, листок).

— Як можна зрозуміти значення багатозначних слів? (У сполучені з іншими словами).

б) Ще одна зупинка №3 «Слова, які звучать і пишуться однаково».

  • 5. Вибіркове письмо.

а) Виписати слова, які звучать і пишуться однаково, але значення мають різне.

Ну, й охочий брат Ігор
До усяких жвавих ігор,
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає.

— Як зрозуміти значення слів, які звучать і пишуться однаково? (Тільки у сполучені з іншими словами: шию сорочку, мию шию).

б) Відгадати загадку.

Це слово три значення має
то двері воно відчиняє,
то тягнеться ніжно до мами,
то букви виписує вправно. (Ручка)
Л.В. Куницька

— Назвати ще слова, які звучать і пишуться однаково. (Червоний ніс; ніс воду).

в) А на нас чекає нова зупинка, а як вона називається, ви скажете, коли виконаєте завдання «Слова друзі».

— Знайти слова, які можуть бути друзями.

робота

дорога

будинок

учень

хата

праця

школяр

шлях


— То на якій зупинці ми зупинилися? (Слова близькі за значенням).

— Для чого у мові вживаються слова близькі за значенням? (Щоб мова була багатшою, зрозумілішою).

III. Фізхвилинка — зупинка, де ми перепочинем.

Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці:
— Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра,

Друзям усміхаємось:
Зичим їм добра.

IV. Робота над темою уроку.

— На нас чекає нова, незнайома зупинка, а як вона називається, ви скажете, коли виконаєте наступне завдання.

а) Робота з картками.

— Прочитайте текст, доберіть заголовок, до виділених слів доберіть такі слова, щоб похмура картина природи змінилась на веселу, сонячну.

Важкі, чорні хмари пливли по небу.

Сердитий вітер гойдав віти дерев.

Жовте листя сумно тріпотіло од вітру.

Наступила холодна осінь.

(Легкі, білі, лагідний, весело, тепла)

— Які слова допомогли змінити похмуру картину природи на веселу? (Слова протилежні за значеним).

— То як називається нова зупинка?

б) Робота з підручником.

Записується тема уроку.

в) Гра «Слова навпаки».

ніч

початок

холод

сміятися

низько

тепло

день

кінець

високо

плакати

— Як називаються ці слова?

V. Підсумок уроку.

1. У нашій мові немає злих слів. Якщо люди і вживають погані слова, то вони беруть їх з інших мов світу. Українська мова настільки чиста, що навіть поганих слів у неї нема.

То ж хай і ваша мова звучить без бруду, тоді і серця ваші будуть добрішими.

2. — Які слова вивчалися на уроці?

— Як називаються слова, які можуть змінити текст?

— Які завдання виконували на уроці?

— Що сподобалось, а що ні?

3. — Як називається людина, яка творить?

— А яка йде на полювання?

— А яка щось продає?

— А учень, який гарно вчиться?


Категорія: 1-4 класи | Додав: Nicolaj
Переглядів: 11 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Copyright Кунцівська ЗОШ I-III ступенів © 2020